اهمیت اصلاح تصویر مرتجعانه از کالای ایران توسط رسانه ملی

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس بیان داشت: اقدام هوشمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامگذاری سال ۹۷ به سال حمایت از کالای ایرانی، فرصت ارزنده‌ای را برای احیاء اقتصاد ملی، تقویت بنیه اقتصادی کشور و به ویژه رفع معضل بیکاری جوانان فراهم کرده است و دولت و آحاد مردم شریف ایران باید قدر این فرصت را بدانند.

وی افزود: ظرفیت‌های منحصربفرد کشور در عرصه‌های گوناگون زمینه رشد همه جانبه اقتصاد کشور را فراهم کرده، لیکن دولت‌ها به دلیل عدم باور عمیق به این ظرفیت‌ها و مهم‌تر از آن، تن ندادن به مدیریت علمی و همچنین میدان ندادن به مدیران جهادی، این ظرفیت‌ها را تا الان معطل نگه داشته و انواع گرفتاری‌های اقتصادی را به مردم تحمیل کرده‌اند.

رئیس مرکز پژوهش‌های صدرا خاطرنشان کرد: تا وقتی مراکز تحقیقاتی وابسته به دولت مانند مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بعضاً به وسیله افرادی با افکار و شخصیتی منفعل و مرعوب در برابر غرب اداره می‌شود، نه تنها نسخه شفابخشی برای درمان ضعف‌های کشور اعم از اقتصادی و غیره پیچیده نخواهد شد، بلکه با بن‌بست نمایی و تولید یأس و فرافکنی، کشور به سمت ناکجا آباد هدایت می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین، انتظار می‌رود دولت آقای روحانی ضمن نوسازی این مراکز، خصوصا مرکز بررسی‌های استراتژیک که علیرغم برخورداری از بودجه‌های میلیاردی بی‌خاصیتی خود را بارها ثابت کرده‌اند، با دعوت از اساتید دانشمند اما به انزوا کشیده شده، در ترکیب تیم‌های کارشناسی دولت که امکانات عمومی را صرف تئوری‌پردازی‌های پوچ می‌کنند تجدید نظر نماید.

حجت‌الاسلام غلامی اظهار داشت: الفبای حمایت از کالای ایرانی در سال جدید، مبارزه بی‌رحمانه با قاچاق، مقابله قاطع با واردات غیرضرور و ارائه روان و بی‌دردسر تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان ایرانی است. علاوه بر این، دولت باید با در نظر گرفتن انواع مشوق‌ها برای تولیدکننده‌های ایرانی و به راه انداختن یک رقابت صحیح بین تولیدکننده‌ها، زمینه ارتقاء کیفی محصولات ایرانی که البته شمار قابل توجهی از آن‌ها حقیقتاً با کیفیت هستند را فراهم کند.

وی گفت: تا زمانی که فارغ از جناح‌بندی‌ها، مدیران تنبل، بی‌انگیزه و اشرافی جای خود را به مدیران انقلابی، جهادی و ساده زیست ندهند و یک تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر برای ساماندهی اقتصادی آغاز نشود، کشور در تحقق اهداف اقتصادی خود جلو نخواهد رفت، بنابراین رئیس‌جمهور محترم در سال جدید در معرض یک انتخاب مهم قرار دارد و امید می‌رود انتخاب ایشان مدیران انقلابی و جهادی باشد.

رئیس مرکز صدرا تأکید کرد: در سال جدید رسانه ملی و مجموعه‌های فرهنگی در اصلاح تصویر غلط و مرتجعانه از کالاهای ایرانی که محصول تبلیغات استعماری حداقل یک قرن پیش از انقلاب است و همچنین ایجاد فرهنگ و فراتر از آن، تعصب خرید کالای ایرانی در میان مردم، وظایف سنگینی بر عهده دارند، هر چند نخبگان و چهره‌های اثرگذار باید در این میدان به صداوسیما و مجموعه‌های فرهنگی کمک کنند.

وی افزود: در صورت موفقیت دولت و مردم در اصلاح اقتصادی، بخش مهمی از آسیب‌های اجتماعی که معلول بیکاری و گرفتاری‌های اقتصادی است، کاهش جدی پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

________________________

http://gholami.sccsr.ac.ir/?p=1891